Леся Українка - українська поетеса і драматург
Адже любов, як вода, несе і крутить, грає, рве, пестить, голубить, топить.
Де жар, вона кипить, а зустріне холод - і стане льодом.
Леся Українка
 

Кримський період творчості
Лесі Українки в Євпаторії

Тричі Леся Українка відвідувала Євпаторію. Тут вона черпала натхнення для створення поетичних творів, багато з яких увійшли до збірок «Кримські спогади» і «Кримські Відгуки». Саме в Євпаторії 16 серпня 1890 поетеса написала свій перший вірш про Крим «Тиша морська»:

В час гарячий полудневий
Виглядаю у віконце:
Ясне небо, ясне море,
Ясні хмарки, ясне сонце.

Певно, се країна світла
Та злотистої блакиті,
Певно, тут не чули зроду,
Що бува негода в світі!

 

Важливе місце в спадщині Лесі Українки займають листи, відправлені з Євпаторії. За своє життя вона написала більше тисячі листів родичам і знайомим. Для хворої, яка страждає на кістковий туберкульоз поетеси нерідко це був єдиний спосіб спілкування. Існує 18 листів, відправлених Л. Українкою з Євпаторії в 1891 і 1908 рр.

Кожен лист доносить до нас її думки і почуття, розповідає про погоду, про враження від морських прогулянок, цінах на послуги, дає цінну інформацію про санаторно-курортному лікуванні в Євпаторії того часу.

Для Лесі Українки поїздки в Євпаторію були не просто відпочинком, приїжджаючи сюди, вона вірила, що саме морські купання і цілющий клімат нададуть сприятливу дію на її здоров'я. Під сухим євпаторійським вітром, під гарячими сонячними променями самопочуття Лесі значно поліпшувалося - «минула пропасніця лиха, о з годиною і тремтіння в руках». «Сподіваюсь від моря Дуже багато - спасибі Йому та південному сонцеві ...» - пише Леся в листі до відомого літературного діяча Михайла Павлика.

В червні 1891 Леся Українка приїхала до Євпаторії разом з матір'ю Ольгою Косач-Драгоманової, відомої в українській літературі під псевдонімом Олени Пчілки. Через кілька днів мати повернулася додому, а Леся залишилася в Євпаторії. В цей період Леся Українка проживала в будинку Караїма Мічрі по вул. Фонтанній (нині вул. Революції, 41).

 

Євпаторія в кінці XIX століття була невеликим повітовим містом, поступово розвивається як курорт. Тут проживали люди різних національностей - росіяни, українці, караїми, кримські татари, євреї, вірмени, греки, кримчаки і представники інших народів. Лесю Українку цікавили місцеві мовні діалекти, навіть сам адресу її проживання в нашому місті. Так, у листі до М. Павликові 22 червня 1891 поетеса повідомляє: ««Моя адреса на сей місяць така: Россия, Евпатория Таврической губ., Фонтанная ул., дом Mичpи, бывш. Шакая. Не загубіть листа, бо такої чудної адреси неможливо запам’ятати, я сама її раз у раз забуваю ». За весь період перебування в нашому місті Леся так і не змогла знайти тут собі подругу або співрозмовницю, не було з ким спілкуватися «рідною мовою».

 
 

Леся Українка з братом Михайлом на березі Чорного моря. Євпаторія, 1891р

В цих купальнях Леся Українка проходила процедури
 
 

Саме тому приїзд брата Михайла в липні 1891 вніс різноманітність у відпочинок Лесі в Євпаторії. Разом з братом вони каталися на човні в море: морські прогулянки дарували їй натхнення. Так з'явилися вірші «На човні», «Негода», «Безсонна ніч». В Євпаторії Леся із задоволенням спостерігає за змінами погоди на море. У листі до матері вона пише: «Останнього тижня прибой був дуже великий, такий, що аж дошки з купалень виривав, і через те ми ніяк не могли вибрати часу поїхати човном, сьогодні море стишується, отже, може, поїдемо. Тепер настали чудові місячні ночі, і море показує свої фокуси, які тільки знає. У морі, звичайно, п’явок та жаб нема, але зате одного дня такий був наплив морських сердець та медуз стільки… Морських котів і слуху немає, се, мусить бути, якась легенда. (Але) Ми… далеко в море не заганяємось, перші дні то нас трохи інтересувало, а тепер ми вже привикли до моря і воно до нас, то ми одно до другого дуже спокійно відносимось… Євпаторія йому (брату) сподобалась, власне, євпаторійське море».

У листі до дядька М. Драгоманова Леся повідомляє: « тутешнє морське купання, то таке, що, певне, кращого не можна на цілому Чорному морі знайти… А тут саме сонце та море своїм блеском та грою додає мені одваги і надії».


Вона радіє сонцю, морю і повідомляє своїй матері: « Тепер можу сказати напевне, що сей рік більше мені принесе користі, ніж всі… лимани, Саки, разом зібрані». А 19 липня рішуче заявляє « зостанусь в Євпаторії, бо купання ліпшого від тутешнього нема ніде, як відомо… Взагалі моє здоров’я тепер дуже добре… Мені таки добре в цьому сонці та морському повітрі; через плавання у мене розвились мускули на руках.» З листів ми також дізнаємося, що в цей період Леся працювала над поемою « Місячна легенда », закінчувала писати повість« Шкода ».

Листи Лесі розповідають нам і про ціни, що існували в той час в курортній Євпаторії: «хати наймають за 40-50 р. на місяць ... Крім того, на всі життя в місяць тут й достатньо 25 р. На одного »; що до лікування на Мойнаках перша грязева ванна… обходиться 12 рублів! На сьому Мойнакові обдирають людей гірше, ніж де б то не було».

 
 
Втретє Леся Українка приїхала до Євпаторії разом зі своїм чоловіком музикознавцем і фольклористом Климентом Квіткою в травні 1908

До цього часу Євпаторія вже стала популярним курортом, про піщаних євпаторійських пляжах та хорошому купанні було відомо далеко за межами Криму. Спочатку подружжя зупинилися в готелі «Росія» (нині житловий будинок на наб. Ім. В. Терешкової), потім через декілька днів перебралися в «Приморську санаторію» (нині сан. «Приморський», вул. Дуванівська, 6): жили в номері 4, потім переселилися в 14-й номер. Листи, відправлені з Євпаторії в цей час, розповідають про лікування в «Приморської санаторії». Ось як про це повідомляє Леся своїй сестрі Ользі: « Я, власне, маю тут все, що мені треба: теплоту, сухість, дієту, впорядкований режим… Санаторія ця робить добре враження, і порядок в ній заведено добрий; медичною частиною заправляють лікарі…»

В Євпаторії Леся Українка шукала роботу для своєї сестри. У «Приморської санаторії» вона дізналася про вільну вакансію медсестри і повідомила про це Ользі: « Плата тут 70 р. в місяць, але без стола і квартири, обов’язки – наглядати над гідропатією і робити електризацію…, для масажу і гімнастики тут є масажистка і фершалка.
 
 

Тепер знаю, що більшості роблять з самого ранку обливання або всього тіла, або якоїсь частини, потім так звані «воздушные ванны», себто хворі бродять по садку роздягнені та в одних сорочках, декому роблять сонячні ванни (здебільшого по двічі на тиждень) no 1/4 або по 1/2 години (не більше), а після їх знов обливають (хворим на серце сонячних ванн не роблять). Холодні душі… роблять тут дуже рідко, зате часто електричні душі і ванни, усяку «фарадизацію» і т. п. Майже всім радять раз або двічі бродити по бігучій воді босоніж (або по морю з берега). Решта доповняється годівлею (5 раз на день, причому страва дуже добра), дієтою, кому треба (а взагалі тут дають м’ясо, іншим навіть тричі на день), гімнастикою, свіжим повітрям, масажем. Лікарств дають мало, хоча знаю один, що і вприскування миш’яку роблять… Ще роблять і парові ванни ревматикам, і єсть люди, що хваляться виліченням своїм тута…»

У листі від 24 травня 1908 Леся повідомляє сестрі, що директор санаторію чекає Ольгу Косач, і робота в неї буде з 1 червня. Леся радить їй, як краще добиратися до Євпаторії: «... краще їхати просто залізницею в Сімферополь, а звідти в Євпаторію можна або кіньми або автомобілем: тепер багато людей їдуть автомобілем, бо то хутко (всього 2,5 години їзди)».

Але сестра Лесі так і не приїжджала в Євпаторію, бо в останній момент знайшли іншу кандидатуру на цю вакансію, ніж поетеса була дуже засмучена. А тут ще й погода розчарувала Лесю: в Євпаторії в 1908 р стояло дуже холодне літо, і поетеса писала рідним: « За Євпаторією дуже не жалуй, бо з нею щось сього року непевне робиться: всього два дні за весь сей час було гаряче, а то все так собі, а се з 1-го іюня і досі просто-таки холодно; воно то по термометру виходить +20°, +22°, але що при тому якийсь проникливий вітер з півночі, то в затінку майже неможливо сидіти, хоч на сонці часом і пече. Увечері з 7 усі ходять у пальто і костюмах», «Поправка моя, певне, через те йде так помалу, що дуже погане поки що літо – все вітри якісь різкі, а то й дощ… Не сподівалась я такого від Євпаторії таку погану погоду Леся пише в Євпаторії вірш «Хвиля», продовжує працювати над драмами у віршах «в Пущі» і «Руфін и Пріссціла».

Так завершився останній приїзд Л. Українки в Євпаторію. 1 серпня 1913 Леся Українка померла в місті Сурамі в Грузії.

Зустріч з Євпаторією подарувала поетесі натхнення до створення самих різних за жанром літературних творів, тут вона захоплювалася морем, відчуваючи любов і вдячність до нашого міста. Ім'я Лесі Українки увічнено в Євпаторії: зберігаються будинки, де жила поетеса. На них встановлені пам'ятні меморіальні дошки, її ім'ям названі вулиця і одна з міських бібліотек, розташована на вул. Інтернаціональній.

 
 
 
 
 
ЛЕСЯ УКРАЇНКА - головна сторінка
 
ГЛАВНОЕ МЕНЮ САЙТА
 
Copyright © 2012-2017     You-woman.com