Леся Українка - українська поетеса і драматург
Адже любов, як вода, несе і крутить, грає, рве, пестить, голубить, топить.
Де жар, вона кипить, а зустріне холод - і стане льодом.
Леся Українка
Статті про життя і творчість Лесі Українки
Кримський період Лесі Українки - Євпаторія
Поетична творчість Лесі Українки
Біографія Лесі Українки
Світлий талант - О. Корнійчук про Л. Українку
Contra spem spero! - аналіз віршу
 
 

Балаклавський період
Лесі Українки

Українка відвідувала Балаклаву юною дівчиною - тоді її візит був дуже коротким, приїхала вона сюди і дорослою жінкою - разом з чоловіком поетеса провела в Балаклаві два осінніх місяці в 1907 році. Літературознавці відзначають, що Балаклава залишила помітний слід у творчості письменниці.

Ти, Лесю, утретє у нас в Балаклаві.
Прийшла, щоб лишитися тут назавжди.
У променях вічної пам'яті й слави
Твої на землі цій священній сліди…

Іван Левченко, Севастополь

Цей епіграф був написаний севастопольським поетом спеціально на честь відкриття пам'ятника Лесі Українці в Балаклаві, яке відбулося 3 вересня 2004 року в рамках святкування 2500-річчя міста. Автор метафорично вітав велику поетесу на балаклавській землі втретє, тим самим, нагадуючи про два попередні, прижиттєвих візитах Лесі.

 

Вперше поетеса, уроджена Лариса Петрівна Косач, побувала в Севастополі в серпні 1890 року разом з мамою - теж письменницею, працювала під псевдонімом Олена Бджілка. Дев'ятнадцятирічну дівчину привезли в Крим, щоб поправити здоров'я: у Лесі Українки був страшний діагноз - туберкульоз кістки. Сімейство провело в Севастополі всього три дні, проживаючи в готелі «Ветцель», що розташовувалася на Катерининській вулиці - нині вулиці Леніна. Мати і дочка присвятили свій короткий візит огляду околиць і знайомству з визначними пам'ятками Севастополя і Бахчисарая. Літературознавці відзначають, що Балаклавська бухта зробила сильний вплив на подальші романтичні риси творчості Лесі Українки, саме тут оживали герої античності і середньовіччя - персонажі драматургії та поезії письменниці.

Під час свого морської подорожі в Севастополь Леся на кораблі написала вірш «Співай, моя пісня», а Бахчисарай надихнув юну поетесу на сонети «Бахчисарай», «Бахчисарайська гробниця» і «Бахчисарайський палац». Сім'я відправляється в Ялту: шлях її лежить через Байдарські ворота, вона складає тут вірша «Байдари» і «Мордвень» («Чортові сходи»).

 

Ці короткі дні, проведені в Севастополі в юності, і перші відвідини Балаклави назавжди залишаться в серці поетеси. Їй ще не раз судилося побувати в Криму, але в Балаклаву вона повернеться тільки ранньою навесні 1907 року з своїм майбутнім чоловіком Климентом Васильовичем Квіткою. Український музикознавець-фольклорист хворий на туберкульоз легень - у нього вже кровохаркання, але цілющий клімат Криму рятує вченого від смерті, недуга відступає - Клименту Квітці судилося прожити до 1953 року, на 40 років переживши дружину. Весняний візит також був недовгий, незабаром пара за наполяганням севастопольського лікаря їде в Алупку, а потім в Ялту.

У 1907 році закохані одружуються і проводять півроку в Криму. Останні два місяці з цього періоду живуть вони в Балаклаві, повернувшись сюди восени «на виноградний сезон», і поселяються в верхньому флігелі дачі актриси Соколової на Новій набережній - нині набережна Назукіна, будинок 34. Будова це збереглося до наших днів, дивом уникнувши повільної, але вірної загибелі від запустіння. Реконструкція напівзруйнованого архітектурного ансамблю тривала з червня 2008-го по червень 2011 року.

 
 

Дача актриси Соколової на Новій набережній - нині набережна Назукіна, будинок 34

Пам'ятник Лесі Українці в Балаклаві
 
 

Осіння Балаклава спонукає Лесю Українку творити. Тут вона пише вірш «За горою бліскавіці» («Над горою блискавиці блищать»), алегорично присвячений подіям Першої російської революції.

Завершує драму «В пущі», продовжує драматичну поему «Руфін і Прісцілла», на яку її надихають башти і стіни генуезької фортеці на горі біля входу в бухту. В цей же період письменниця працює над поемами «Кассандра», «Айше і Мухаммед», «Іфігенія в Тавриді».

12 жовтня 1907 Леся і її чоловік назавжди покидають Балаклаву.

За твердженням біографів, ще раз поетеса бачила ці береги в кінці травня 1913 року, коли поверталася на пароплаві з України до Грузії. Це було її останнє подорож.

Пам'ятник, встановлений на центральній площі Балаклави, належить авторству місцевого скульптора Володимира Суханова. Спочатку було запропоновано зробити тільки бюст письменниці, але в процесі роботи скульптор вирішив зробити напівфігуру. На думку автора, саме в такій формі найкращим чином виражаються риси характеру і душевний стан людини. Матеріалом для статуї обраний білий мармур, так художник підкреслив те, що Леся Українка була «світлою особистістю». Камінь зобразив велику поетесу 36-річної - саме в цьому віці вона провела в Балаклаві осінь.

 
     
ЛЕСЯ УКРАЇНКА - головна сторінка
 
ГЛАВНОЕ МЕНЮ САЙТА
 
Copyright © 2012-2017     You-woman.com